Центaр за византијско-словенске студије је основан са циљем да постави чврст институционални оквир за сарадњу истраживача, чиме ће се омогућити учешће у реализацији националних, регионалних и међународних научних пројеката из области византијско-словенских студија, чији је носилац или партнер у организацији Универзитет у Нишу.
У том смислу, основне активности Центра јесу да:
- конципира и реализује истраживачке пројекте из области византијско-словенских студија;
- организује, сам или у сарадњи са другим научним институцијама, сарадњу између истраживача различитих основних дисциплина, чиме би се подстакла већа интердисциплинарност и обављала научна истраживања од значаја за област византијско-словенских студија;
- сарађује са другим центрима и институтима за византијске, патристичке, славистичке, византијско-словенске, средњовековне, црквене, православне, хришћанске и религијске студије у региону и иностранству на заједничким пројектима;
- организује предавања угледних гостију из земље, региона и иностранства, кроз гостовања или преко видео-линка;
- организује конференције, симпозијуме, саветовања, округле столове и радионице из области византијско-словенских студија, за истраживаче, раднике универзитета, студенте и ширу јавност;
- у оквиру пројеката, ангажује студенте докторских студија заинтересоване за византијско-словенске студије, а нарочито стипендисте Министарства науке, просвете и технолошког развоја, који имају обавезу учешћа на пројектима;
- организује секције за студенте заинтересоване за византијско-словенске студије;
- објављује публикације из области византијско-словенских студија;
- ради на промоцији активности Универзитета у Нишу у области византијско-словенских студија у земљи и иностранству.
У веома кратком временском периоду Центар за византијско-словенске студије је организовао неколико програма, међу којима се истиче Међународна научна конференција Византија и православље (22-24. априла 2015. год.). Центар је суиздавач угледног часописа Црквене студије, а објавио је и књигу академика Антонија Емила Тахиаоса Солун и свет Словена. Духовно и културно зрачење византијског града. Иницирао је и стварање Међународне научне мреже, која ће окупити сродне институције из региона и света.
Центар за византијско словенске студије основан је одлуком Савета Универзитета у Нишу од 24. децембра 2014. године и представља организациону јединицу Универзитета у Нишу. Правилник о његовом раду донео је Сенат Универзитета 27. јануара 2015. године, када је и именован Савет Центра за византијско-словенске студије. За управника Центра именован је проф. др Драгиша Бојовић, редовни професор Филозофског факултета у Нишу, а за заменика управника проф. др Бранко Горгиев, ванредни професор Филозофског факултета у Нишу.
Документа
- Одлука о оснивању Центра за византијско-словенске студије
- Одлука о именовању Савета Центра
- Одлука о именовању управника Центра
- Одлука о именовању заменика управника Центра
- Правилник о раду Центра
- Одлука о доношењу Плана рада Центра
- Програм рада Центра за 2015. годину
Публикације
Центар за византијско-словенске студије је у сарадњи са Међународним центром за православне студије објавио књигу академика Антонија Емила Тахиаоса, Солун и свет Словена. Духовно и културно зрачење византијског града. Центар је и суиздавач часописа Црквене студије: www.crkvenestudije-churchstudies.org
Антологија књижевних текстова за наставне садржаје из уже научне области Књижевност
Догађаји
Промоција нових издања Центра за византијско-словенске студије
У четвртак, 26. априла 2018. године, са почетком у 19 сати у Великој сали Универзитета у Нишу одржана је промоција нових издања Центра за византијско-словенске студије Универзитета у Нишу: У четвртак, 26. априла 2018. године, са почетком у 19 сати у Великој сали Универзитета у Нишу одржана је промоција нових издања Центра за византијско-словенске студије Универзитета у Нишу:
- Божидар Вуковић и српска књига у Венецији,
- Византијско-словенска чтенија I,
- Црквене студије бр. 15.
Присутне је испред Ректората Универзитета у Нишу поздравио проф. Зоран Николић. Он је, између осталог, афирмативно говорио о досадашњим активностима Центра, о плодној сарадњи са инстутицајама и појединцима из земље и иностранства, као и о значају међународне мреже PAX BYZANTINO-SLAVA.
Проф. Горгиев је у свом обраћању дао детаљан приказ зборника Византијско-словенска чтенија I. На крају је проф. Бојовић, управник Центра, говорио о значају два друга издања (Божидар Вуковић и српска књига у Венецији и Црквене студије бр. 15) али и о потреби и значају афирмације културних и духовних вредности, као и значају заједничког рада на пољу истраживања византијско-словенских односа и пољу средњовековних студија.
https://www.ni.ac.rs/preuzimanje-dokumenata/viewcategory/118-broj-4-od-10072013-god.html#sigProIdf0ad598d0f
ПРОМОВИСАН ЧАСОПИС "ЦРКВЕНЕ СТУДИЈЕ"
У оквиру Научног скупа Свети Јован Владимир – историја и предање (1016-2016), који је организован у Бару од 15. до 17. септембра, промовисан је 13. број часописа Црквене студије, који је посвећен управо првом српском светитељу, Светом Јовану Владимиру.
Часопис је представљен првог дана скупа, а о њему су говорили Митрополит црногорско-приморски др Амфилохије, проф. др Александар Наумов (Универзитет у Венецији) и проф. др Драгиша Бојовић, управник Центра за византијско-словенске студије Универзитета у Нишу, који је суиздавач часописа.
Митрополит Амфилохије је истакао да овај број часописа представља значајан допринос обележавању јубилеја и на неки начин је увод у научни скуп и биће комплементаран остварењима скупа. На крају промоције он је надахнуто говорио о Нишу и његовом значају у целокупној историји. Такође је истакао велику важност научних центара, који су основани и делују у овом граду.
Професор Александар Наумов, члан редакције часописа од његовог оснивања, направио је пресек остварења Црквених студија, истакавши углед који часопис има у међународној научној јавности. У том смислу, истакао је и значај оснивања Међународне научне мреже Pax Byzantino- Slava. Проф. Драгиша Бојовић, уредник часописа, представио је радове објављене у њему истакавши да су своје прилоге објавили угледни научници из Русије, Србије, Црне Горе, Пољске, Бугарске и Албаније.
https://www.ni.ac.rs/preuzimanje-dokumenata/viewcategory/118-broj-4-od-10072013-god.html#sigProId33b54faa0c
Проф. др Драгиша Бојовић – први председавајући Међународне научне мреже Pax Byzantino-Slava
Након потписивања споразума о оснивању Међународне научне мреже Pax Byzantino-Slava за првог председавајућег ове Мреже у наредне две године изабран је проф. др Драгиша Бојовић, управник Центра за византијско-словенске студије Универзитета у Нишу и професор Филозофског факултета.
Основана Међународна научна мрежа PAX BYZANTINO-SLAVA
Основана изузетно важна Међународна научна мрежа PAX BYZANTINO-SLAVA. Координатор активности оснивања Мреже био је Центар за византијско-словенске студије Универзитета у Нишу. Мрежу чине 22 институције из Србије, Грчке, Бугарске, Русије, Грузије, Пољске, Италије и Швајцарске.
преузмите документ
Семинар: Византија и свет Словена
од 5. новембра до 17. децембра 2015, сваког четвртка у 19 сати. Сва предавања се одржавају у сали бр. 8 Универзитета у Нишу.
Агенда:
Проф. др Драган Николић
ПРВА РЕЦЕПЦИЈА ВИЗАНТИЈСКОГ ПРАВА У СЛОВЕНСКОМ СВЕТУ
(5. новембар)
Доц. др Александар Ђорђевић
СРПСКО СРЕДЊЕВЕКОВНО ПРАВО И ВИЗАНТИЈА
(12. новембар)
Доц. др Владимир Алексић
СИНИША НЕМАЊИЋ – СИМЕОН ПАЛЕОЛОГ
(19. новембар)
Проф. др Слађана Ристић Горгиев
ИДЕАЛ МУДРАЦА У АНТИЦИ И ПОЈАМ СВЕТИТЕЉА У ХРИШЋАНСТВУ
(26. новембар)
Доц. др Ирена Љубомировић
НАИСУС ИЗМЕЂУ ИСТОКА И ЗАПАДА
(3. децембар)
Проф. др Бранко Горгиев
ПОЈАМ АГАПЕ У ДЕЛУ СВЕТОГ МАКСИМА ИСПОВЕДНИКА
(10. децембар)
Проф. др Драгиша Бојовић
РАДОСТ СУСРЕТАЊА – СРБИ И СВЕТИ ОЦИ У СРЕДЊЕМ ВЕКУ
(17. децембар)
МЕЂУНАРОДНА НАУЧНА МРЕЖА PAX BYZANTINO-SLAVA
На иницијативу Центра за византијско-словенске студије Универзитета у Нишу, а поводом 50. годишњице Универзитета, 11. јуна 2015. године потписано је Писмо намера за оснивање Међународне научне мреже PAX BYZANTINO-SLAVA. О томе су се сагласиле следеће институције:
- Центар за византијско-словенске студије Универзитета у Нишу
- Византолошки институт Српске академије наука и уметности, Београд
- Центар за словенско-византијске студије ''Иван Дујчев'', Универзитет у Софији
- Српски комитет за византологију, Београд
- Центар за истраживање културног наслеђа Ћирила и Методија, Солун
- Кирило-методијевски научни центар, Бугарска академија наука, Софија
- Српско друштво за византијске и хеленске студије, Београд
- Центар за византијске и хеленске студије, Филозофски факултет, Београд
- Центар за кипарске студије, Филозофски факултет, Београд
- Центар за историјску географију и историјску демографију, Филозофски факултет, Београд
- Центар за напредне студије патристике и византијског духовног наслеђа, Универзитет у Софији
- Центар за црквене студије, Ниш
- Институт за словенску филологију Јагелонског универзитета у Кракову
- Институт за словенску филологију Универзитета ''Адам Мицкијевич'' у Познању
- Међународни центар за православне студије, Ниш
- Институт за национална и верска питања, Солун
- Одељење за славистику Академије Амброзиана, Милано
Мрежа је настала као резултат досадашње сарадње ових институција и свести о важности заједничких извора историје, духовности и културе, као и заједничке намере у остваривању присуства у глобалној научној заједници.
https://www.ni.ac.rs/preuzimanje-dokumenata/viewcategory/118-broj-4-od-10072013-god.html#sigProId115b9252b1
ПРВИ СПОРАЗУМИ О САРАДЊИ
Центар за византијско-словенске студије Универзитета у Нишу потписао је 11. јуна 2015. године прве споразуме о сарадњи. Споразуми су потписани са сродним институцијама из Софије: Центром за словенско-византијске студије Универзитета у Софији, Центром за напредне студије патристике и византијског духовног наслеђа Универзитета у Софији и Кирило-методијевским научним центром Бугарске академије наука. У име Центра за византијско-словенске студије Универзитета у Нишу споразум је потписао проф. др Драган Антић, ректор Универзитета у Нишу, а у име институција из Софије: др Васја Велинова, др Иван Христов и др Славиа Барлиева.
Конференција "Византија и православље"
Међународна научна конференција "Византија и православље" окупила је бројне представнике сродних институција из региона, као и чланове Центра за византијско-словенске студије и сараднике Међународног центра за православне студије. У току конференције направљен је пресек стања у византологији и славистици, али су и поднети веома значајни реферати о актуелним научним темама из ових области - агенда
Погледајте видео са конференције:
Завршног дана конференције усвојени су закључци о будућој сарадњи. Покренута је иницијатива о формирању Међународне академске и истраживачке мреже, која ће окупити сродне институције из региона и света. Такође је донета одлука о формирању електронске библиотеке на сајту Међународног центра за православне студије.
Учеснике конференције примио је проректор Универзитета у Нишу, проф. др Зоран Николић, задужен и за координацију универзитетских центара. Он је истакао значај одржавања конференције и изразио наду да ће она представљати почетак свеукупне сарадње међу сродним научним институцијама.
Погледајте фото галерију:
https://www.ni.ac.rs/preuzimanje-dokumenata/viewcategory/118-broj-4-od-10072013-god.html#sigProIdd9816d14af
Предавање професора др Александра Наумова
Уочи отварања конференције "Византија и православље" проф. др Александар Наумов, шеф Катедре за српски језик Универзитета у Венецији и председник Програмског савета Међународног центра за православне студије, одржао је на Универзитету у Нишу предавање Модели византијско-словенских књижевних веза. Предавање је изазвало значајно интересовање студената србистике и учесника конференције.
Изложба књига
Поводом конференције "Византија и православље" Центар за византијско-словенске студије и Центар за црквене студије организовали су изложбу књига "Ниш – од црквених до византијско-словенских студија". Тим поводом на отварању конференције говорио је проф. др Борис Брајовић, шеф Катедре за византијску филозофију Филозофског факултета у Никшићу и члан Програмског савета Међународног центра за православне студије.
Промоција
На универзитету у Нишу, 24. априла 2015. године, организована је промоција часописа Црквене студије и књиге академика Антонија Емила Тахиаоса, Солун и свет Словена. О часопису су говорили проф. др Александар Наумов и проф. др Бранко Горгиев, а о књизи проф. др Ангелики Деликари и проф. др Драгиша Бојовић.
Погледајте фото галерију:
https://www.ni.ac.rs/preuzimanje-dokumenata/viewcategory/118-broj-4-od-10072013-god.html#sigProIdf9f260aa7d
Научна екскурзија
Центар за византијско-словенске студије организовао је научну екскурзију за студенте Универзитета у Нишу 14. и 15. маја 2015. године. Студенти су посетили Ђурђеве Ступове, Петрову цркву, Сопоћане, Студеницу, Жичу, Љубостињу и Лазарицу. Тим поводом проф. др Драгиша Бојовић одржао је у Савиној трпезарији у Студеници предавање Шта је читао и о чему је писао Свети Сава.
Погледајте фото галерију:
https://www.ni.ac.rs/preuzimanje-dokumenata/viewcategory/118-broj-4-od-10072013-god.html#sigProId483ffb01f0