Др Раде Паравина, професор Стоматолошког факултета у Хјустону (Тексас, САД) (University of Texas School of Dentistry at Houston) и директор тамошњег истраживачког центра (Houston Center for Biomaterials and Biomimetics, HCBB), постао је носилац престижне титуле у америчкој академској јавности – истакнути професор (Distinguished Professor). Према речима професора Паравине, титулу Distinguished Professor у Америци има свега неколико процената најистакнутијих наставника – читав Texas Medical Center у Хјустону, на пример, има свега 29 професора са овим звањем. „ Процес почиње филантропијом, односно донацијом у најмањем износу од $250,000 Универзитету, који потом аутономно одлучује о носиоцу титуле. У овом случају, донатор је био легендарни Dr. Denton A. Cooley, један од највећих светских кардио-хирурга. Човек који је први на свету уградио вештачко срце, посветио је ову титулу успомени на свога оца. Dr. Ralph C. Cooley је био један од најистакнутијих стоматолога у Хјустону и проналазач неколиких денталних уређаја и биоматеријала, укључујући Copalite, вероватно најчешће коришћен ресторативни материјал у стоматологији 20. века.“ , објашњава професор Паравина.
„У току каријере добијао сам разна признања, почев од Повеље Универзитета у Нишу као студент генерације на Студијској групи Стоматологија Медицинског факултета, преко златне медаље “Михајло Пупин” Савеза проналазача Србије 1998. године, до прошлогодишње награде за животно дело “E. B. Clark”, највишег признања које додељује Society for Color and Appearance in Dentistry (SCAD). Ипак, титула Distinguished Professor у Медицинском центру у Хјустону, посебно имајући у виду име и рејтинг донатора и онога коме је посвећена, далеко надмашује сва претходна признања”, каже професор Паравина.
На фотографији: Dr. Denton A. Cooley и проф. др Раде Паравина
Др Раде Паравина на Стоматолошком факултету у Хјустону тренутно има звање ванредног професора са “tenure” статусом. “Tenure” у принципу означава уговор о трајним радном осносу између Универзитета и наставника, што је у неку руку слично статусу који у Србији имају редовни професори“, објашњава алумнус Универзитета у Нишу и додаје: “Из нашег града сам отишао крајем 2000. године. Знао сам да је Хјустон велеград и седиште највећeг медицинскoг центрa на свету и да долазим у чувени Houston Biomaterials Research Center (HBRC, сада HCBB), на чијем је челу био чувени професор и мој будући ментор, Dr. John M. Powers. Убрзо након доласка, увидео сам да у Медицинском центру нема лимита за успех и да су људи разних националности, раса и вера окупљени око истих вредности и циљева. Управо оваква пословна култура влада на моме факултету и HCBB-у, који је синоним за квалитетна клиничка и лабораторијска истраживања, научне иновације и сарадњу са колегама из целога света, уз чланове из 13 држава.”
Професор Паравина је један од водећих стручњака у области боје у естетској стоматологији, аутор и ко-уредник два уџбеника, два софтвер програма, једног едукационог ДВД-а и преко 170 чланака и осталих публикција са рецензијом. Његове иновације-проналасци укључују два производа у широкој употреби у стоматолоској пракси и научни протокол за испитивање такозваног “камелеон ефекта” денталних материјала. Наш алумнус је уредник часописа Journal of Color and Appearance in Dentistry, сталног полугодишњег додатка часопису Journal of Dentistry (импакт фактор 2.95, шесто место међу стоматолошким часописима) и члан уређивачких одбора неколико реномираних часописа.
Професор Паравина са поносом истиче да је алумнус Универзитета у Нишу: “За Универзитет у Нишу и град Ниш везују ме прелепе успомене. Са колегама са стоматологије никада и нисам прекинуо контакт, а најлепши пример је дводневни конгрес “Hjuston u Nišu” који сам 2010. године организовао са школским другом још из гимназијских дана, проф. др. Николом Бурићем. Било је 12 еминентнинх предавача из Хјустона, преко 70 постера и скоро 800 регистрованих учесника из Србије и околних држава. Био сам подједнако поносан и као Нишлија и као Хјустонац. Моји родитељи, Душан и Мирјана Паравина, били су истакнути професори Универзитета у Нишу, што је још један разлог због чега бих желео да наставим и продубим сарадњу са матичном институцијом. На самом крају, желим да нагласим да би овај прилог и мој живот били некомплетни без љубави и подршке супруге Ане и деце Душана и Милице, који сваки мој дан боје срећом, радошћу и лепотом.»
Више о додели титуле „истакнути професор“ др Р. Паравини можете погледати на : http://www.db.uth.tmc.edu/about-school/news-media/6216).
Презентацију професионалног рада проф. др Радета Паравине можете погледати овде. copyright проф. др Раде Паравина.