Дугогодишња сарадња Европске организације за нуклеарна истраживања (CERN), водеће научне институције у свету за истраживање физике високих енергија, са седиштем у Женеви, Швајцарска, и Мреже математичке и теоријске физике Југоисточне Европе (SEENET-MTP), која окупља 23 института и универзитета из 11 земаља Југоисточне Европе, чије се седиште налази на Природно-математичком факултету у Нишу, озваничена је Уговором о научној и техничкој сарадњи који је потписан 6. марта 2017. године.
Уговор су потписали професор др Ђан Ђудиче (Gian Giudice), управник Департмана за теоријску физику, у име CERN-а, и професор др Горан Ђорђевић, извршни директор SEENET-MTP мреже и Канцеларије у Нишу, у име SEENET-MTP мреже.
CERN и SEENET-MTP су постигли договор о сарадњи у областима од заједничког интереса, пре свега у усавршавању младих научника, развоју капацитета и истраживањима у физици високих енергија, физици честица, рачунарској физици и космологији.
SEENET-MTP мрежа, основана 2003. године, има 380 индивидуалних чланова и 14 партнерских институција широм света. Током свог постојања, ова регионална мрежа је реализовала више од 20 научних и образовних пројеката из области физике и математике, и организовала 15 научних скупова у земљама Југоисточне Европе. Мрежа је финансирала више од 200 краћих размена истраживача и обезбедила неколико десетина једномесечних и вишемесечних стипендија за размену студената између институција чланица и партнера. Као резултат сарадње у оквирима мреже, објављено је око 250 научних радова у међународним научним часописима, као и велики број Зборника научних скупова, монографија и тематских издања у сарадњи са водећим светским и регионалним издавачима.
Потписани уговор о сарадњи је посебно значајан за даљи развој заједничког CERN – SEENET-MTP trening programa za studente doktorskih studija (CERN – SEENET-MTP PhD Training Program) за који се пријавило и у коме учествује око 90 студената из 8 земаља Балкана и Украјине. Досада су одржана три специјална програма: Супергравитација – Београд (2015), Модерни аспекти квантне теорије поља – Букурешт (2015) и Рачунарске методе у космологији и општој теорији релативности – Темишвар (2016), које је похађало преко 60 студената докторских студија и неколико студената мастер студија.
Потписани уговор омогућује стабилнији наставак овог програма у 2017. и 2018. години, и представља основу за предложени следећи трогодишњи циклус. Финансијски и технички детаљи о програму и његовом проширењу ће бити прецизирани анкесима главног уговора током следећа 2 месеца. Уговор је отворен за друге институције чије придружење се може очекивати током године.
Опширније о активностима и раду SEENET-MTP се може наћи на сајту Мреже www.seenet-mtp.info, док се информације о самом ПхД Траининг Програм могу наћи на адреси http://phd.seenet-mtp.info.
Краћа презентација Мреже ће бити део предстојећег CERN Masterclass програма који че бити одржан 17. марта ове године на Приородно-математичком факултету у Нишу.