Фондација ТЕМПУС обавештава академску јавност да Европска комисија спроводи пројекат Еразмус+ виртуалних размена, познат и као Erasmus+ Virtual Exchange – EVE.
Пројекат омогућава студентима са универзитета из Европе и Јужног Медитерана да се укључе у интеркултурално учење путем онлајн активности виртуелних размена. Овај пројекат, студентима/младима у узрасту од 18 до 30 година, пружа шансу да прошире своје гледање на свет и изграде вештине кључне за 21. век, као што су емпатично слушање, критичко размишљање, дигитална писменост и тако даље. Пројектом су предвиђене виртуалне размене различитог трајања и тематског обима за младе. Такође, овај пројекат нуди могућност обуке за наставнике, који желе да развију иновативне методе онлајн извођења наставе.
Све активности на пројекту су бесплатне.
Информације о Еразмус+ виртуалним разменама могу да се пронађу на сајту Европске комисије, путем овог линка.
Запослени на високошколским установама (ВШУ), пре свега наставно особље, могу да буду укључени у следеће активности:
Виртуалне размене. Ово су готови програми размене који се могу интегрисати на различите начине у универзитетску образовну понуду. Трајање ових размена варира од 2 до 10 недеља. Размене су доступне на енглеском и арапском језику. Наставно особље може да укључи студенте у ове програме, путем:
- програма онлајн вођеног дијалога (Online Facilitated Dialogue),
- тематских интерактивних отворених онлајн курсева (Interactive Open Online Courses).
Код ове активности, пројектни тим Европске комисије је задужен за њену имплементацију и пружа наставном особљу детаљне повратне информације о учешћу и учинку студената.
Тренинг за развој пројеката виртуалне размене (Training to Develop Virtual Exchange Projects).Ови тренинзи циљају наставно, али и административно особље (представници канцеларија за међународну сарадњу високошколских установа) које жели да научи како да креира сопствени међународни пројекат виртуалне размене. Основни тренинг траје 4 недеље (2-3 сата рада недељно) и комбинује асинхроне активности са једном или две сесије виртуалне размене.
Додатно, доступна је и напредна обука која би помогла наставном особљу да дизајнира и имплементира своје транснационалне пројекте виртуалне размене са једном или више партнерских институција у другој земљи. Обука је доступна на енглеском и француском језику.
Пројекат нуди низ активности на које се студенти могу директно пријавити без потребе за укључивањем наставног особља. Пример активности у којима су студенти могу директно пријавити су социјални кругови (Social Circles) и интерактивни отворени онлајн курсеви (Interactive Open Online Courses).
Сви учесници (и студенти и запослени) који успешно заврше активност Еразмус+ виртуалне размене добијају Еразмус+ отворену значку(Erasmus+ Virtual Exchange Open Badge). Отворене значке представљају проверљиве, преносиве дигиталне беџеве са уграђеним метаподацима о компетенцијама и достигнуц́има учесника активности. Поред тога, студенти који учествују у овим активностима ће постати део међународне мреже алумниста Ерасмус+ виртуалне размене.