Универзитетска библиотека „Никола Тесла“ у Нишу 18. маја 2017. године, прославила је значајан јубилеј – пола века постојања и рада.
Сама прослава и планиране активности трајале су од 17. до 20. маја, с тим што је централна прослава одржана 18. маја, на дан када је, Одлуком Савета Универзитета у Нишу, на његовој четвртој седници 1967. године, оснивана Универзитетска библиотека.
Почетак званичног обележавања јубилеја Библиотеке био је 17. маја 2017. године. Тог дана је, након конференције за новинаре која је одржана у малој сали, управник Универзитетске библиотеке у Нишу у холу Библиотеке отворио изложбу под називом „Пола века – Библиотека: 1967-2017.“. Изложба садржи публикације, фотографије и документа из богате историје Библиотеке, који илуструју неке од најзначајнијих активности у протеклих педесет година.
На сам дан Библиотеке, 18. мај 2017. године, у великој сали Универзитета у Нишу одржана је свечана седница Управног одбора Универзитетске библиотеке, на којој је управник Библиотеке поднео извештај о раду, а додељена су и признања најзаслужнијим сарадницима. Универзитет у Нишу добио је Повељу за допринос развоју Библиотеке. Свечаној седници присуствовали су многи сарадници и пријатељи Библиотеке, као и колеге из најзначајнијих српских библиотека, из Београда и Крагујевца. Свечаност је увеличао хор „Маестрини“ Факултета уметности из Ниша, којим је дириговала професорка Ивана Мировић.
Наредног дана, 19. маја 2017. године, у дворишту Универзитета, приређена је рођенданска журка, за кориснике и пријатеље Библиотеке. Журка је организована у сарадњи са Студентским културним центром Ниш, а на журци је свирао So & So бенд.
У оквиру четрнаесте по реду „Ноћи музеја“, 20. маја 2017. године, посетиоци Библиотеке су могли да виде две изложбе: прву, у холу Библиотеке, под називом „Пола века – Библиотека: 1967-2017.“, и другу поставку, само те вечери у свечаној сали, под називом "Пола века - картотека", својеврстан библиотечки времеплов, који приказује онај део библиотечког пословања који је најчешће непознат јавности - обраду грађе и формирање каталога, кроз три мини-поставке: Каталози шездесетих, Каталози деведесетих и Каталози данас.
Читава година биће у знаку обележавања овог значајног јубилеја.