На овогодишњем Сајму књига Специјална награда додељена је Књижевној заједници „Борисав Станковић“ из Врања за књигу ЈУЖНА СТАРА СРБИЈА Јована Хаџи Васиљевића.
Ово двотомно репринт издање које обухвата кумановску и прешевску област приредила је проф. др Сунчица Денић, а технички је уредио мс Ненада Дејковић, са Педагошког факултета из Врања.
Има више од сто година од првог издања књиге Јужна Стара Србија, историјска, етнографска и политичка истраживања др Јована Хаџи-Васиљевића. У оквиру овог издавачког подухвата, помогнутог од стране Министарства културе и информисања и Града Врања, објављују се обе књиге које обухватају: Кумановску област (са двадесет и три слике у тексту и једном етнографском картом), чије је прво (и до сада једино) издање објављено 1909. године и Прешевску област (са двадесет слика у тексту и једном етнографском картом), објављену 1913. године.
Сам термин (одредница) Јужна Стара Србија садржи области у којима је било „језгро Краљевине Србије“, и што их је, како каже Хаџи-Васиљевић, „у претходном веку народ најрадије називао под тим општим именом Стара Србија“.
Најактуелније је данас оно што је доживело највеће измене или је нестало, с обзиром на то да је измењена структура становништва; етнографска (и свака друга) слика која је дата преко говора, народне усмене традиције, од песама и прича, преко описа ношњи до „свести“ и осећања становништва.
Значајни су прилози у којима је реч о специфичностима говора које ова шира област има. По Јовану Хаџи-Васиљевићу, ови говори припадају косовско-ресавском говору. У ту сврху он даје значајан број прилога.
Када је реч о школству, Хаџи-Васиљевић наводи да су се у селима око манастира Св. Прохор Пчињски раније отварале школе него у самим градовима Врању и Бујановцу који су били највећи културни центри у околини.
У посебним поглављима на крају књига, дају се регистри археолошко-етнографских имена и назива, географских и топографских, као и породичних и личних имена.
Истиче се важност овог јединственог културолошког и научног дела Јована Хаџи-Васиљевића чијим се истраживањима пре више од сто година појавило дело од изузетне важности за целокупну српску историографију и остале културолошке актуелности, а које је било, више деценија ван јавности. Драгоцена је грађа и изворност докумената о стању тога времена (крај XIX и почетак XX века) у описаним областима, у којима су се догодиле знатне промене што је, добрим делом, последица друштвено-политичких прилика и кретања на Балкану.
Поједини делови ових књига, осим документарности, историјског, етнографског и политичког истраживања, до аналитичке прецизности осликавају народни живот, као и етнопсихолошки карактер становништва Јужне Старе Србије.
Данашњем читаоцу два тома књиге Јужна Стара Србија Јована Хаџи-Васиљевића баш оваква репринт издања дају аутентична сазнања и могућност упоређивања са данашњим приликама/неприликама.