Стручни семинар и дебата о политици развоја и успостављања треће мисије на универзитетима у Србији одржан је у Палати Србије 18 и 19 априла 2016. године у оквиру Ерасмус пројекта „Институционални оквир за развој треће мисије универзитета у Србији – ИФ4ТМ“, у организацији Министарства просвете, науке и технолошког развоја и Универзитета у Крагујевцу, као носиоца пројекта.
Том приликом је учеснике скупа поздравио Министар просвете, науке и технолошког развоја др Срђан Вербић истакавши да „трећа мисија“ универзитета треба да буде прва, те да морамо да покажемо да је високо образовање релевантно и важно за друштво у целини. „Имиџ високог образовања је лошији него што је био и поверење у академску заједницу није као што је некада било. Ми морамо да покажемо да то што ради академска заједница је релевантно за друштво у целини“ – навео је министар Вербић, додајући да су нам потребна истраживања која имају примену.
Координатор Пројекта проф. др Весна Мандић, са Факултета инжењерских наука Универзитета у Крагујевцу, истакла је да универзитети, поред две основне мисије – образовања и истраживања, потребно је да раде и на активностима које би допринеле јачању сарадње универзитета и привреде, и друштва у целини. Према њеним речима, будућност су млади и они треба да покрену земљу, за шта је потребно развити креативности и предузетнички дух код младе популације, почев од школског и у током универзитетског образовања, а у циљу и њихове боље запошљивости.
Мирослав Милетић, потпредседник Привредне коморе Србије истакао је да Привредна комора Србије, као највећа асоцијација српске привреде ради на јачању веза између науке и привреде и подржава пословање на развоју сопственог знања. Милетић је такође истакао да не можемо имати иновативно друштво ако немамо иновативну привреду и да Привредна комора Србије препознаје значај иновативности за унапређење нивоа технолошког развоја наше привреде..
Партнери из Европске уније са Универзитета у Кремсу, Лисабону,Барију, Брајтону и Марибору, су учесницима семинара представили искуства из Аустрије, Португала, Велике Британије, Италије и Словеније у развоју треће мисије и подршци коју пружају владе ових земаља, националне и регионалне институције универзитетима као и како сами универзитети спроводе активности треће мисије.
Осим партнера на пројекту, на дводневном скупу учествовали су представници Министарства просвете, науке и технолошког развоја, Министарства привреде, Министарства одбране, Привредне коморе Србије, Завода за интелектуалну својину, Фонда за иновациону делатност, Ректората државних и приватних универзитета у Србији, Бизнис инкубатора и осталих представника академске и пословне јавности у Србији.