Когнитивне науке представљају интердисциплинарно подручје истраживања ума и интелигенције које укључује филозофију ума, когнитивну психологију, когнитивну неуронауку, психолингвистику, теорију вештачке интелигенције, когнитивну антропологију и друге дисциплине.
Порекло овог подручја истраживања може се пратити до средине педесетих година двадесетог века, када су истраживачи у неколико дисциплина почели да развијају теорије ума које се заснивају на комплексним менталним репрезентацијама и компутационим процедурама (тзв. компутациона теорија ума). Средином седамдесетих година основано је прво међународно Друштво за когнитивну науку ( Cognitive Science Society) и научни часопис Cognitive Science. Од тада је на више од 70 универзитета широм света основан и студијски програм из области когнитивних наука.
У Нишу когнитивистички приступ користе истраживачи из области неурологије, психијатрије, лингвистике, психологије и електронике. До сада није било институционалног облика сарадње истраживача из различитих дисциплина које чине когнитивне науке, укључујући и медицинске и немедицинске науке. Циљ овог пројекта је унапређење интердисциплинарне сарадње у области когнитивних наука, организовање округлих столова, семинара и предавања, иницирање међународне сарадње Универзитета у Нишу и израда предлога за студијски програм из области когнитивних наука.
Центар за когнитивне науке Универзитета у Нишу настао је јула 2013. године, на иницијативу Форума за когнитивне науке.
За управника Центра за когнитивне науке именован је др Михаило Антовић, ванредни професор Филозофског факултета у Нишу.
Погледајте сајт: Центар за когнитивне науке