Шта су отворени подаци?
Јавне институције сакупљају и производе огроман број података. Ради ефикаснијег коришћења научних података за даљи развој науке и друштва потребно је да буду доступни у форми “отворених података”. Отворени подаци су концепт јавно доступних података на начин да свако лице може слободно да их користи и поново објављује, без ограничења од стране аутора или других контролних механизама, уз обавезно именовање аутора.
Важне карактеристике отворених података:
- доступност и приступачност – отворени подаци треба да буду достпуни на начин да је њихова употреба једноставна, као и да њихово коришћење буде бесплатно. Могуће је наплатити минималне трошкове коришћења отворених података који подразумевају трошкове базе података у којој се подаци објављују.
- могућност поновне употребе и редистрибуције – отворени подаци треба да буду достпуни под условима који омогућавају њихово поновно коришћење и редистрибуцију
- универзална партиципација (забрана дискриминације) – подаци треба да буду доступни свима, увек и без навођења разлога приступа подацима, уз обавезу навођења аутора података
- интероперабилност података – отворени подаци треба да буду састављени тако да омогућавају њихово заједничко коришћење, као и да, у случају где је то могуће, буду једноставно рачунски обрадиви (машински читљиви)