Ради јединствене идентификације аутора у академском окружењу формирају се базе података о истраживачима.
E-CRIS.SR - Информациони систем о истраживачкој делатности у Србији
Информациони систем E-CRIS.SR садржи базе података о истраживачким организацијама, одељењима организација, истраживачима и истраживачким пројектима, које су међусобно повезане. У оквиру њега се креира профил истраживача и они добијају своју шифру. Систем је повезан са узајмном библиографско-каталошком базом система COBISS.SR, што, на основу додељених шифара, омогућава израду библиографија истраживача. На тај начин се презентују и промовишу резултати научноистраживачког рада Универзитета у Нишу. Шифра истраживача добија се посредством Универзитетске библиотеке „Никола Тесла“.
Интернет страница E-CRIS.SR система
НПАО – Научне публикације и уметничке референце академског особља
Aпликација НПАО Универзитета у Нишу је намењена за системску евиденцију података о научноистраживачком и уметничком раду академског особља на универзитету. Научни радници имају могућност да редовно евидентирају и прате све промене које се тичу њиховог научно-истраживачког рада. Резултати научноистраживачког рада који су сакупљени путем апликације НПАО представљају један од кључних показатеља успеха и квалитета рада истраживача који су запослени на Универзитету у Нишу.
Интернет страница НПАО базе истраживача
ORCID – Open Researcher and Contributor ID
ORCID сервис покренут је 2012. године, као непрофитна организација са циљем да се развије универзални систем за идентификацију истраживача. Преко ORCID сервиса, истраживачима је омогућено да самостално креирају и уређују своје профиле у којем су налазе следеће информације: лични подаци, афилијације, списак публикација, област истраживача, кључне речи, подаци о финансирању, итд. Сваком истраживачу додељује се јединствени број од 16 карактера.
ORCID сервис омогућава повезивање и преузимање података са осталим познатим базама истраживача као што су SCOPUS и ResearcherID (Web of Science), тако да су на профилу истраживача видљиви јединствени идентификатори за ове две базе истраживача, а све у циљу лакшег повезивања научника и институција. Све је чешћа пракса да истраживачи у својој биографији (или електронској адреси) наводе ORCID број ради лакше идентификације и повезивања са осталим истраживачима.
Интернет страница ORCID базе истраживача
ResearcherID
ResearcherID представља сервис цитатне базе Web of Science (Web of Knowledge) и користи се ради јединствене идентификације истраживача, којима је омогућено да самостално креирају и уређују свој профил са следећим подацима: лични подаци, афилијације, списак публикација, област истраживања и кључне речи. Сваком истраживачу се додељује јединствена алфанумеричка ознака.
На овом сервису омогућено је преузимање података о научним публикацијамa истраживача из базе података Web of Science или из других програма као што су EndNote, Reference Manager, Zotero, Mendeley и интегрисан је са сервисом ORCID.
Интернет страница ResearcherID сервиса
Scopus Author ID
Scopus Author ID представља сервис цитатне базе Scopus. Јединствени идентификациони број аутоматски се додељује сваком аутору чије се публикације налазe у Scopus бази тиме групишући заједно сва документа која припрадају једном аутору.
Scopus Author ID повезан је са сервисом ORCID и омогућава лако интегрисање података у профил аутора на ORCID бази истраживача.
Проналажење Scopus Author ID броја аутора
Google Scholar профил
Истраживачи могу да креирају Google Scholar профил уколико имају публикације индексиране у Google Scholar цитатној бази. Профилна страна аутора обухвата податке о публикацијама, личне податке и библиометријске податке, укључујући h-индекс.
Креирање Google Scholar профила