У оквиру TEMPUS пројекта „Нови библиотечки сервиси на универзитетима Западног Балкана“, у коме је учествовала у периоду 2010-2013. година, Универзитетска библиотека „Никола Тесла“ у Нишу је, уз подршку Универзитета, формирала Дигитални репозиторијум Универзитета у Нишу.
Дигитални репозиторијум је заснован на програму PHAIDRA (Permanent Hosting, Archiving and Indexing of Digital Resources and Assets), чији је творац Универзитету у Бечу, један од партнера на Темпус пројекту. Овај дигитални архив служи за поуздано и трајно похрањивање, чување, обраду и претраживање свих типова дигиталних докумената, и/или мултимедијалних садржаја, уз строго поштовање Закона о ауторским и сродним правима. Намењен је наставницима, сарадницима и истраживачима Универзитета у Нишу и налази се на адреси:
Одлуком Сената Универзитета у Нишу од 29.06.2011. године, успоставља се сервис дигиталног репозиторијума Универзитета у Нишу, а за његово формирање задужена је Универзитетска библиотека „Никола Тесла“, као централна библиотека Универзитета. У овој одлуци дата је препорука наставницима и сарадницима Универзитета у Нишу да Универзитетској библиотеци доставе електронске верзије својих радова, пре свега дисертација, уз потписано одобрење и лиценцу.
Сервис се успоставља ради потребе да се научна продукција Универзитета у Нишу учини транспарентнијом и доступнијом широј научној и стручној јавности.
Потписивањем Берлинске декларације о отвореном приступу знању у области природних и хуманистичких наука, 13.02.2012. године, Универзитет у Нишу је подржао принципе отвореног приступа, за које се залаже светска научна заједница. Потписивањем ова два документа стекли су се услови за почетак уношења података у Дигитални репозиторијум.
Од самог оснивања, Универзитетска библиотека „Никола Тесла” је депозитна библиотека за докторске дисертације одбрањене на Универзитету у Нишу, које прикупља, обрађује и трајно чува у свом фонду. Због ове чињенице, али и као један од дефинисаних циљева пројекта, при формирању Дигиталног репозиторијума кренуло се управо од докторских дисертација.
Стога, најзначајнији део овог дигиталног репозиторијума чине докторске дисертације одбрањене на Универзитету у Нишу. Сегмент под називом Е-тезе Универзитета у Нишу налази се на адреси:.
На седници одржаној 05.07.2013. године, Сенат Универзитета у Нишу доноси Одлуку о достављању докторских дисертација за репозиторијум Универзитета у Нишу, у којој је прецизирана процедура достављања дисертација Библиотеци, као и неопходна пропратна документација. Ова одлука ступа на снагу почетком нове школске године, 01. октобра 2014. године.
Заједно с Универзитетом, Универзитетска библиотека је такође од самог почетка учествовала у изради упутства које дефинише облик докторских дисертација, у циљу њиховог унифицирања, као и потребну документацију и процедуре за њихово достављање Универзитету, то јест, Библиотеци. Урађено је неколико верзија овог документа, како би се у њему исправили сви недостаци, а најновија верзија Упутства за обликовање, објављивање и достављање докторских дисертација за Дигитални репозиторијум Универзитета у Нишу, као и све неопходне информације и пратећа документација, налазе се на интернет страници Универзитетске библиотеке „Никола Тесла“, на адреси:
http://www.ubnt.ni.ac.rs/izdanja/disertacije
Дигитални репозиторијум докторских дисертација Универзитета у Нишу налази се у отвореном приступу у још два репозиторијума електронских теза, националном (НаРДуС) и европском (DART-Europe E-theses Portal).
- Национални Репозиторијум Дисертација у Србији - НаРДуС, формирало је Министарство просвете, науке и технолошког развоја, на основу Закона о изменама и допунама Закона о високом образовању, донетог септембра 2014. године.
http://nardus.mpn.gov.rs/
Универзитетска библиотека у НаРДуС уноси докторске дисетације одбрањене на Универзитету у Нишу. од 01. јануара 2016. године, чиме Универзитет испуњава своју законску обавезу да све дисертације буду део централног националног репозиторијума у року од три месеца од одбране. - Докторске дисертације Универзитета у Нишу део су и европског портала е-теза, под називом DART-Europe E-theses Portal.
http://www.dart-europe.eu/basic-search.php
***
На дан 24.08.2017. године укупaн брoj дисертација у лoкaлнoм рeпoзитoриjуму Е-тезе Универзитета у Нишу износи 525.